خانه / اخبار / تصمیم مهم برزیل درباره همکاری اقتصادی با ایران

تصمیم مهم برزیل درباره همکاری اقتصادی با ایران

رودریگو دی آزردو سانتوس، سفیر برزیل در تهران با اشاره به علاقه دولت برزیل برای تداوم همکاری‌های اقتصادی و تجاری با ایران حتی بعد از شروع تحریم‌ها در آبان ماه، گفت: برای این منظور راهکارهایی در مذاکره با طرف‌های ایرانی پیدا کرده‌ایم که اجرایی خواهد شد.

سفیر برزیل در ایران در ادامه از پیموده شدن مراحل نهایی تخصیص اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری به فعالان اقتصادی برزیل برای همکاری با طرف ایرانی خبر داد و افزود: قرار است این اعتبار توسط بانک توسعه برزیل، تخصیص داده شود. البته از آنجا که این اعتبار تنها به خدمات و کالاهایی غیر از محصولات کشاورزی مربوط می‌شود، لازم است برای حوزه کشاورزی از ظرفیت دیگر بانک‌ها استفاده کرد.

وی هدف دولت برزیل در همکاری با ایران را اشتغال‌زایی و انتقال تکنولوژی به این کشور با هدف ایجاد روابط طولانی‌مدت عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی برزیل هیچ مانعی در برابر حضور بانک‌های ایرانی در برزیل نمی‌بیند و معتقد است این کار به تداوم همکاری‌های مالی دو کشور کمک می‌کند. به نقل از اتاق بازرگانی ایران، رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل در مورد اهمیت بازار ایران برای برزیل به دلیل حجم بالای صادرات این کشور به ایران نیز گفت: در سال ۲۰۱۷ میلادی کل صادرات برزیل به ایران ۲.۵۵ میلیارد دلار برآورد شده که از این میان ۷۸۰ میلیون دلار به صادرات ذرت، ۵۶۰ میلیون دلار به صادرات گوشت و ۴۷۰ میلیون دلار به صادرات دانه سویا مربوط می‌شود. بر اساس این ارقام، ایران ۱۷ درصد از صادرات ذرت، ۱۲ درصد از صادرات گوشت و ۴ درصد از صادرات سویای برزیل را به خود اختصاص می‌دهد.

 

همچنین ببینید

پیام مدیر عامل مرکز حلال بمناسبت “ناتال”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *